Bilo koji strani jezik učite, jedna od jezičkih vještina koje ćete prvo morati da savladate jeste upravo čitanje. Naravno, brzina i lakoća savladavanja ove vještine zavisiće i od „težine“ jezika koji učite, budući da je sasvim očigledno da su neki jezici lakši za čitanje, dok vam drugi mogu zadati glavobolju. To naravno zavisi i od nas samih. Nekima će ova vještina biti znatno lakša u odnosu na ostale, ali bez obzira na to, postoje načini kako ćete poboljšati vještinu čitanja i razumijevanja teksta na stranom jeziku.
Uz malo vježbe i upornost, svoju vještinu čitanja možete dovesti na najviši nivo.
Prije samog čitanja potrebno je da se držite sledeća 3 koraka koja će vam kasnije znatno olakšati samo čitanje i razumijevanje teksta. Nikako ovo nemojte doživjeti kao „gubljenje“ vremena, jer će vam nakon malo vježbe ova 3 koraka u znatnoj mjeri ubrzati sam proces čitanja.
Upoznajte se sa tekstom
Kada samo bacite pogled na tekst koji ćete morati da pročitate, vi stičete uvid u suštinu materije. Na taj način možemo predvidjeti koje grupe riječi i koja vrsta vokabulara će nam biti potrebna za razumijevanje ovog teksta. Jednostavno rečeno, pripremićete se za čitanje tako što ćete znati da li se radi o novinskom članku, receptu za tortu, ili poslovnom dopisu ili nekom naučnom radu. U tom slučaju mi automatski aktiviramo grupe riječi koje će nam biti potrebne za razumijevanje teksta.
Skeniranje teksta
Ovaj korak će vam pomoći da identifikujete određene specifične detalje teksta. Najbolji način da „skenirate“ tekst je da ga pređete tražeći ključne riječi i pojmove.
Prepoznavanje
Pogađanje, odnosno prepoznavanje riječi unapred, je neizostavan dio čitanja. Naime, svi mi kada čitamo tekst, čak i na maternjem jeziku, unaprijed možemo da pretpostavimo i da prepoznamo riječi koje se nalaze pred nama. Ovaj sistem je odgovoran i za greške koje u tom slučaju pravimo, ali to su dvije strane medalje. S druge strane, vremenom mi počinjemo prepoznajemo i značenje tih reči. To radimo tako što određene riječi uklapamo u kontekst i ovo je jedna od najefektivnijih tehnika koja nam pomaže da nepoznate riječi naučimo i „smjestimo“ ih u dugoročno pamćenje. Odnosno, to bi bilo objašnjenje onoga što vam vaša profesorka uvijek ponavlja da riječi učite isključivo u okviru konteksta i primjera, nikada samu riječ po sebi.
Sve je u vježbi i ponavljanju
Kao i kod svih ostalih vještina, uspjeh leži u ponavljanju i vježbi. Naravno da kao početnik u učenju nekog stranog jezika nećete biti u mogućnosti da sa lakoćom i brzinom čitate romane ili tekstove iz naučnih magazina, ali od vas to niko verovatno neće ni zahtijevati. Većina vas će morati da se suoči sa onim najučestalijim tekstovima kao što su internetski tekstovi u magazinima, mejlovi, ili bilo koji svakodnevni tekstualni materijali sa kojima se susrećete.
Ustanovite rutinu koje ćete se pridržavati, što može podrazumijevati da svakog dana pročitate naslove u novinama na jeziku koji učite. Što više budete čitali, utoliko će bogatiji vaš vokabular biti i primjetićete da sve brže i brže čitate različite tekstove.
Kada jednom savladate vještinu čitanja, potrebno je da počnete da čitate i složenije tekstove kako biste počeli da usvajate i rečenične konstrukcije i da steknete uvid u sam način organizacije teksta na tom jeziku, što se sasvim sigurno razlikuje u odnosu na naš jezik.
Kako da pronađete prave materijale za čitanje za vaš nivo znanja?
- Odgovarajući nivo – odgovarajuća „težina“ teksta
Kako biste bili uspješni u čitanju i usavršavanju ove vještine potrebno je da odaberete tekst odgovarajuće težine, koji vam neće biti suviše lak ali koji istovremeno neće biti pretežak do te mjere da ne razumijete suštinu. Upravo je to ključ svega, potrebno je da razumijete kontekst kako biste mogli da pretpostavite značenje riječi koje vam nisu poznate. Da biste rezumjeli tekst, potrebno je da budete u mogućnosti da razumijete ili/i da prepoznate 90% riječi u tekstu. Iskoristite jednostavan trik, krenite da čitate jednu rečenicu i za svaku riječ koju ne razumijete podignite 1 prst. Ukoliko ne rezumijete 5 riječi u toj rečenici, tekst je sasvim sigurno suviše težak za vas.
- Štampa
Nemojte upasti u zamku i odmah samouvjereno početi sa čitanjem romana, klasika ili trenutno popularnih izdanja. Krenite sa malim koracima, pa ukoliko već želite da čitate knjige počnite sa pričama i knjigama za djecu. Još bolje je ukoliko čitate kraće vijesti u novinama, ili neke magazine zabavnog karaktera. Na internetu možete pronaći mnoštvo online izdanja popularnih časopisa.
- Iskoristite tehnologiju
Ukoliko već ne možete da živite bez mobilnog telefona ili tableta, zašto ih ne biste iskoristili za vježbe čitanja. Čitajte materijale online, postavite da vam je jezik na telefonu upravo onaj koji učite, dok slušate muziku čitajte riječi omiljene pjesme, igrajte online igrice za učenje i provjeru vokabulara. Opcije su zaista brojne.
Autor: Tijana Drndarski
Izvor: Equilibrio